Масляна – iсторiя свята i традицii

Масляна – це перехiдне свято, що триваe цiлих сiм днiв. Вона залежить вiд початку Великого посту i може випадати на лютий або початок березня. Свято з нетерпiнням чекають не тiльки православнi люди, а й тi, хто хоче наiстися млинцiв i можливо в останнiй раз покататися на санках, перш нiж розтане снiг. Адже Масляна – це ще й своeрiднi проводи зими, зазивання весни i теплого сонечка.

Коли почали святкувати Масляну?

Це свято з’явилося і укорінився ще в стародавній Русі, але тоді мало відношення до язичництва. Язичники вірили в безліч богів, тому любили влаштовувати для них різні святкування. Масляна влаштовувалася на честь сонця. Згодом, коли Русь стала хрещеною, це свято перетворився в підготовчу неділю перед важким Великим постом.

Традиція пекти млинці теж з’явилася не випадково. Спочатку жінки пекли круглі, як сонце, коржі, які потім замінили млинцями з різними начинками. У них можна загортати все що завгодно, крім м’яса – гриби, варення, сир, рибу, фрукти та інше. Крім цього саме тісто може бути з різними добавками.

Суть свята

Великий піст дуже важкий і тривалий, заборонено вживати багато продуктів, такі як м’ясо, молоко, яйця і навіть рибу. Щоб підготуватися до нього і морально і фізично якраз і влаштовується Масляна. За сім днів ми відвикаємо вживати м’ясні продукти і до відмови наїдаємося всій решті їжею.

Це саме можна сказати і до розваг – протягом організації і проведення Масляної можна не тільки щільно поїсти, а й весело провести час. Для цього влаштовуються масові народні гуляння, конкурси, ігри та змагання. За цей тиждень ми можемо випустити весь свій запал, добре повеселившись і отримавши масу вражень.

Якщо дивитися не з православної точки, то такими гуляннями і веселощами ми закликаємо весну і вже повністю готові до її приходу. Адже в середині лютого зазвичай зима йде на спад, стає більше сонячних днів. Сніг починає інтенсивно танути, а новий вже практично не випадає. З цієї ж причини в Масляну діти і дорослі активно катаються на санках, адже є ймовірність, що скоро сніг розтане зовсім.

Розваги на Масляну

Тиждень повинен бути не тільки смачним, а й веселим. Наприкінці тижня за звичаєм влаштовують народні гуляння в парках і на площах. Раніше ж весь тиждень була насичена подіями. По містах і селах влаштовували лялькові театри, в яких ставили невеликі сценки про свято або розігрували короткі комедії. Приймали участь в них не тільки професійні актори, а й перехожі. Крім цього на Русі театри часто влаштовували вдома.

А ще можна було помірятися силою і спритністю. Чоловіки влаштовували жартівливі кулачні бої, в них не намагалися перемогти суперника, а більше показували себе. Ще однією популярною забавою, яка влаштовується і в наш час став стовп з призами. На стовпі зверху чіпляли колесо, на якому висіли подарунки – нові чоботи, бублики, цукерки та інше. Стовп був дуже гладким, і лише найспритніший міг дістатися до верху і взяти один подарунок.

Неймовірно видовищно і весело було брати участь або спостерігати за конкурсом поїдання млинців на швидкість. Їдці змінювалися дуже швидко, тому кожен бажаючий міг стати в чергу і взяти участь. Зазвичай такі млинці були без начинки, щоб можна було їх швидше з’їсти.

У наш час Масляну теж святкують весело і всі разом. А якщо хоч трохи дотримуватися традиції, це свято стане більш колоритним і незабутнім. Спробуйте!